۰
يکشنبه ۶ تير ۱۳۸۹

چشم سوم !

چشم سوم !

در صورت تمایل لطفا به پرسش زیر پاسخ بدهید :
« چشم سوم » چیست و از سوی کدام آیین ها و تفکرهای فلسفی مطرح شده است ؟ 

Share/Save/Bookmark
نام شما

ایمیل شما
نظر شما *


1. در آیین هندو معتقدند که شیوا ( خدای آفریننده، نگهدار آسمان و زمین، نابودکننده اهریمنان، بخشاینده گناهان) چشم سومی دارد که چشم عقل است که آن را با نام «بیندی - bindi» می‌شناسند. این چشم ورای ظاهر را می‌نگرد. همچنین آنطور که در اذهان عمومی نقش بسته‌است، این چشم سوم با انرژی خاص شیوا که عوامل و گناهان اهریمن را نابود می‌کند نیز رابطه دارد.

2. در اشراق ریکی Reiki اعتقاد دارند که در بدن مراکزی وجود دارد که به آنها مراکز انرژی یا چاکرا گفته می‌شود. چاکرا کلمه‌ای سانسکریت به معنای چرخ است. چاکراها یا مراکز انرژی در حال چرخش هستند و بخش‌های بسیار مهمی از کالبد انرژی محسوب می‌شوند. در مجموع بدن انسان هفت چاکرا دارد و هر یک از این هفت چاکرا با یکی از هفت غده بدن و همچنین با گروهی از اعصاب که شبکه نامیده می‌شوند مرتبط می‌باشد. هر یک از این چاکراها به یکی از قسمتهای بدن و وظایف مخصوص درون بدن پیوسته هستند که بوسیله شبکه عصبی یا غددی که به آن چاکرا مربوط می‌باشند کنترل می‌شوند. چاکرای ششم همان چاکرای پیشانی یا چشم سوم( آجنا) است که در سمت پیشانی و کمی بالاتر از بین دو چشم قرار دارد. طیف رنگی مربوط به این چاکرا آبی نیلی است. این رنگ باعث باز شدن چشم سوم - دید بیرونی و درونی - است. این رنگ برای آرامش و درمان بیماریهای ذهنی مفید است. رنگ نیلی آگاهی را بالا می‌برد و برای زنده کردن خاطرات فراموش شده مفید است. این چاکرا با درونی ترین قسمت وجودی انسان ( به عقیده غربیهای باستان مربوط به ناخودآگاه می‌باشد) که روح نام دارد و همچنین معنویت مرتبط است. این مکانی است که محرک ما و میزانی از آگاهی که فعالیتها و در واقع زندگی ما را هدایت می‌کند در آن قرار دارد. اين چاکرا با خود–آگاهي، خِرَد، آگاهي برتر، روشن‌بيني، آگاهي ساده، تجسم و تفکر ارتباط دارد.
در آخر من فکر می کنم چشم سوم همان فسلفه ی خودمان است! کسی که سوالهایی می کند که برای دیگران عجیب است، چشم سوم اش باز شده است! کسی که به دنبال علت همه چیز است، به دنبال چشم سوم خود می گردد.
چشم اول همان روح است همان فطرت آدمي و همان خداي قادر مطلق است . چشم دوم انسان و كالبد اوست و سرچشمه آن يا بهتر بگويم خالق آن نيز خداي قادر مطلق است ولي چشم سوم چيزي نيست جز عشق كه خالقش انسان است . اين انسان است كه با خلق عشق توانسته از سرچشمه هستي گواراترين را برگزيند. و با همين عشق است كه ميتواند به همه چيز معنا ببخشد و ناديده ها را ببيند و دست نيافتني ها را لمس كند و جواب همه چراها را پاسخ دهد . با اين تعبير است كه ميتوان گفت عيسي مسيح ومن و همه ما فرزندان خداييم .
چشم سوم با اسامي مختلف از جمله چشم معرفت، چشم بصيرت، چشم دل، چشم درون، تيسراتيل و آجنا خوانده مي‌شود و جايگاه آن در كالبد اثيري و منطبق بر پيشاني در جسم فيزيكي است.
چشم سوم در مباحث عرفاني از جايگاه ويژه‎اي برخوردار است. آجنا در مباحث عرفاني به چشم دل معروف مي‎باشد و بسياري از تجارب عرفاني به وسيلهي چشم دل کسب مي‎گردد؛ به عبارت ديگر چشم دل محلي براي رؤيت تصاوير و کسب تجارب معنوي و عرفاني مي‎باشد.
شیوا یکی از بلندپایه ترین ایزدان آئین هندو است. شیوا خدای آفریننده، نگهدار آسمان و زمین، نابودکننده اهریمنان، بخشاینده گناهان و بسیارکننده روزیست. چشم سوم شیوا که بر پیشانی او قرار گرفته، چشم عقل است که آن را با نام «بیندی - bindi» می‌شناسند. این چشم ورای ظاهر را می‌نگرد. همچنین آنطور که در اذهان عمومی نقش بسته‌است، این چشم سوم با انرژی خاص شیوا که عوامل و گناهان اهریمن را نابود می‌کند نیز رابطه دارد.
در حد اطلاعات من قدرت ديدن چهره ي آدم ها بشكل شبيه اعمال و سيرتشون، بقول معروف برزخيشون.
من فقط از دين خودمون اسلام اطلاع دارم كه چنين مسپله اي مطرح شده. ممكنه در اديان و مكاتب ديگه هم باشه و من اطلاع نداشته باشم.
ربطی به چشم برزخی نداره؟
با همون يه چشم اگه تونستيم درست نگاه كنيم كافيمونه!
That insight solves the problem. Thanks!
من از وقتی که دبیرستانی بودم همیشه یه هاله نورانی سفید رنگ اطراف ادما میدیدم اول دلیلشو نمیدونستمو فک میکردم که همة همینجورین ولی بعد فهمیدم نه همة این هاله رو تمیبینن اگه کسی فهمید دلیلش چیه خواهشا به منم بگه