۰
چهارشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۰

"رساله الهی-سیاسی اسپینوزا" با مایکل روزنتال

آرای اسپینوزا بررسی شد
آرای اسپینوزا فیلسوف هلندی در قالب کتابی با گردآوری ملمد و مایکل روزنتال از سوی انتشارات دانشگاه کمبریج مورد بررسی قرار گرفتند. 

این کتاب به بررسی رساله الهی رسیاسی اسپینوزا اختصاص دارد. رساله الهی سیاسی اسپینوزا اولین بار در سال 1670 چاپ شد و در آن چاپ، اسمی از اسپینوزا بر کتاب نیامده بود.

اسپینوزا در این کتاب معتقد است که آزادی استدلال ورزی در یک جمهوری آزاد می‌تواند به رسمیت شناخته شود. وی در این اثر نظریه قرارداد اجتماعی خود را بیان و طرح می‌کند و در قرارداد اجتماعی خود دموکراسی را مورد توجه قرار می‌دهد، چون معتقد است دموکراسی طبیعی ترین شکل حکومت به شمار می‌رود.

اسپینوزا فیلسوف مشهور هلندی است. او قابلیتهای علمی فراوانی داشت و گستره و اهمیت آثارش تا سالها پس از مرگ او به طور کامل درک نشد. امروزه، اسپینوزا یکی از بزرگترین خردگرایان فلسفه قرن هفدهم و زمینه‏‌ساز عصر روشنگری در قرن هجدهم است.

اسپینوزا به واسطه‏ نگارش مهمترین اثرش، اخلاقیات، که پس از مرگ او به چاپ رسید و در آن دوگانه‏‌انگاری دکارتی را به چالش می‌‏کشد، یکی از مهمترین فیلسوفان تاریخ فلسفه غرب محسوب می شود.

کتاب حاضر با عنوان "رساله الهی-سیاسی اسپینوزا" با گردآوری ملمد و مایکل روزنتال از سوی انتشارات دانشگاه کمبریج منتشر شده است. 
منبع:مهر
00:05


Share/Save/Bookmark
نام شما

ایمیل شما
نظر شما *