۰
چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۸۵

به بهانه سالروز بدار آويختن شيخ اشراق

به بهانه سالروز بدار آويختن شيخ اشراق
"شيخ اشراق" عنوان بر جسته ترين فيلسوف تاريخ ايران است كه در كه درست 840 سال قبل در يك چنين روزهايي، در حلب سوريه به دار آويخته شد.
صلاح الدين ايوبي، مرد بزرگي بود، با اين حال، دسيسه ها و منفي بافي هاي متدينين قشري، او را دچار وحشت كرد و براي آنكه به خيال خودش، از پشت در جبهه ي مبارزه با صليبي ها، خنج قشريون را دريافت نكند، مصلحت انديشي كرد، و پسر خود(ملك الظاهر) را كه دست بر قضاء بسيار مريد و شيفته شهاب الدين سهروردي بود، مغضوبانه امر كرد كه شيخ را بدار بياويزد. در پنجم رجب 587، قلعه حلب، شاهد مرگ فيلسوف 37 ساله اي شد كه بعدها به عنوان يكي از نوابغ تاريخ انديشگي ايران، شناخته شد.

**************
شيخ شهاب الدين سهروردي، از سده هاي پيش در آثار فلسفي ايرانيان، شناخته شده است، با اين حال در قرن بيستم بزرگاني چون هانري كربن، نصر، و ديناني، چهره اي آشكار تر واقبال وسيعتري يافته است.
كتاب " پژوهشي در انيشه هاي عرفاني شيخ شهاب الين سهروردي " تحقيقي است در همان راستا و نويسنده آن ( مريم عليخانيان ) كوشيده با كند و كاو در ژرفاي زبان نمادين و رمزوارانه شيخ اشراق، تصويري نسبتا ديدني از افق عرفاني اين چهره درخشان حكمت خسرواني، ارائه دهد.
ناشر اين اثر خواندني، انتشارات ترفند (تلفن: 66525115) است كه اين كتاب را در 320 صفحه و به قيمت 3000 تومان، نشر داده است. "كانون پژوهشگران فلسفه و حكمت" زحمات نويسنده اين اثر مفيد را ارج مي‌نهد.
Share/Save/Bookmark
نام شما

ایمیل شما
نظر شما *


سلام دوستان .خوشوقم که اینجا رو پیدا کردم.علاقمندم که در خصوص شیخ بیشتر بدونم.به من کتابی رو ااز روی لطف معرفی کنید که تا بیشتر بشناسمش.منتظر می مونم
دلم ميخواد بدونم طرفداران فلسفه شيخ گروه خاصي دارن؟ ميشه باهاشون ارتباط برقرار كرد؟
سلام ممنونم از كار خوبتان انشاالله كه با ادامه اين كار خدمت گزاران خوبي براي علم و دانش باشيد. ممنونم از كار خوبتان. دست مريزاد.