کتاب "قلب اسلام" برنده جایزه تحقیقات اسلامی شد

خبرگزاری مهر , 8 مهر 1385 ساعت 14:25


کتاب "قلب اسلام " اثر سید حسین نصر از سوی سازمان تربیت و علوم و فرهنگ اسلامی (آیسیسکو) برگزیده جایزه تحقیقات اسلامی شد .
سازمان تربیت و علوم و فرهنگ اسلامی (آیسیسکو) با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران سه اندیشمند و مؤلف در زمینه تحقیقات و مطالعات اسلامی را برنده جایزه اعلام کرد.

آیسیسکو ضمن تشویق جنبش تألیف اسلامی و علمی، از آن به عنوان معرفی اسلام معاصر و تحکیم روابط فرهنگی کشورها یاد کرد.

در تحقیقات و مطالعات اسلامی کتاب " قلب اسلام" دکتر سید حسین نصر از ایران و کتاب "سؤال اخلاق" دکتر طه عبدالرحمن از مغرب و کتاب " تفسیر تسنیم" عبدالله جوادی آملی از ایران برنده جایزه شدند.

قرار است جوایز این اندیشمندان طی مراسم خاصی که سازمان آیسیسکو با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران برگزار می کند، به آنها اعطا شود.

در خصوص کتاب "قلب اسلام" اثر دکتر سید حسین نصر می توان گفت که پس از حادثه 11سپتامبر نوک حملات بیشتر متوجه اسلام شد و رسانه های غربی عمده ترین سهم را در این زمینه داشتند . این حادثه تاثیر عمیقی در تمام شئونات و روابط بین الملل از خود بر جای گذاشت . متهم ردیف اول این حادثه اسلام و بنیادگران اسلامی بودند . حتی عده ای در آن زمان متأثر از نظریه برخورد تمدنهای هانتینگتون طرح جنگهای صلیبی جدیدی را به شکل مدرن در سر می پروراندند. البته ریشه یابی حوادث 11 سپتامبر به بحثی جداگانه نیازمند است، اما در این میان دکتر سید حسین نصر که شاید بتوان او را نماینده جهان اسلام در غرب امروز نامید با نگارش کتاب" قلب اسلام " به تبیین اصول و معارف اصیل اسلامی روی آورد .

قلب اسلام را دکتر سید حسین نصر پس از حوادث یازده سپتامبر به منظور پاسخگویی به همین نیاز و در دفاع از اسلام حقیقی نوشته است. در این کتاب به زبانی ساده و در عین حال به بیانی پخته، آنگونه که برای مخاطب غیر متخصص نیز قابل استفاده باشد، شئون مختلف اعتقادات و تعالیم اسلام از مبحث توحید تا حق الناس و حق الله نخست معرفی و سپس حقیقت آنها بیان شده و در مواردی نیز به شبهات رایج در غرب درباره آنها پاسخ داده شده است.

دکتر نصر در این کتاب نشان می دهد که تفسیرهایی از قبیل تفسیر موسوم به بنیادگرایی از اسلام نسبتی با حقیقت آن ندارد. وی در پایان کتاب به این نتیجه می رسد که قلب اسلام یا حقیقت آن، اسلام قلبی است. اسلامی عارفانه که محجوب مانده است. به اعتقاد نصر قلب همه ادیان، دین قلبی است و در این مقام است که همه ادیان با یکدیگر متحد می شوند.

خدای واحد، پیامبران متعدد؛ قلمرو اسلام : تسنن، تشیع، تصوف و برداشتهای سنت گرا؛ شرایع الهی و قوانین انسانی؛ شناخت امت و جامعه؛ رحمت و عشق، صلح و زیبایی؛ عدالت الهی و عدالت انسانی و مسولیتهای بشر و حقوق او، عناوین هفت فصل کتاب "قلب اسلام" هستند .


کد مطلب: 704

آدرس مطلب: http://iptra.ir//news/704/کتاب-قلب-اسلام-برنده-جایزه-تحقیقات-اسلامی

کانون ايرانی پژوهشگران فلسفه و حکمت
  http://iptra.ir/