۰
سه شنبه ۱ فروردين ۱۳۸۵

سيدمحمد خامنه‌اي‌

استاد سيدمحمد خامنه‌اي‌، فرزند بزرگ‌ آيت‌اللّه‌ حاج‌ سيدجواد حسيني‌خامنه‌اي‌، در سال‌ شمسي‌، در مشهد مقدس‌ چشم‌ به‌ جهان‌ گشود، وي‌ پس‌ از گذراندن‌ دوره‌ي‌ مقدمات‌ و سطح‌ علوم‌ ديني‌، در حوزه‌ي‌ علميه‌ي‌ مشهد در درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ حضرات‌ آيات‌ سيدمحمد هادي‌ ميلاني‌، شيخ‌ هاشم‌ قزويني‌ و ميرزا جواد تهراني‌ شركت‌ كرد و سپس‌ با مهاجرت‌ به‌ قم‌ و بهره‌مندي‌ از محضر استادان‌ بزرگي‌ چون‌: آيات‌ عظام‌ بروجردي‌ و امام‌ خميني‌ و ديگران‌، دوره‌هاي‌ عالي‌ فقه‌ و اصول‌ را به‌ پايان‌ برد. فلسفه‌ و عرفان‌ را نيز از محضر فيلسوف‌ و عارف‌ بزرگ‌ علامه‌ سيدمحمدحسين‌ طباطبايي‌ فرا گرفت‌. او علاوه‌ بر فراگيري‌ اين‌ علوم‌ و معارف‌، در دانشكده‌ي‌ حقوق‌ دانشگاه‌ تهران‌ به‌ تحصيل‌ پرداخت‌ و به‌ دريافت‌ ليسانس‌ حقوق‌ نائل‌ شد.
استاد خامنه‌اي‌ در مبارزات‌ سياسي‌ و اجتماعي‌ 1330 به‌ بعد شركت‌ فعال‌ جست‌ و در پي‌ آن‌ از مواضع‌ روحانيت‌ و نقش‌ آيت‌ اللّه‌ كاشاني‌ در نهضت‌ ملي‌ حمايت‌ كرد.
در پشتيباني‌ از نهضت‌ امام‌خميني‌ نيز در شمار پيشگامان‌ قيام‌ و انقلاب‌ اسلامي‌ قررا گرفت‌. در 1351 با همكاري‌ و همراهي‌ گروهي‌ از فضلاي‌ قم‌ مؤسسه‌ي‌ تحقيقاتي‌ حقوق‌ اسلام‌ را در سطح‌ عالي‌ بين‌المللي‌ تأسيس‌ كرد. پس‌ از دستگيري‌ برخي‌ از افراد مؤسسه‌ي‌ ياد شده‌ توسط‌ ساواك‌، وي‌ به‌ دعوت‌ استاد شهيد مرتضي‌ مطهري‌ در حسينه‌ي‌ ارشاد به‌ كارهاي‌ علمي‌ و فرهنگي‌ پرداخت‌ و در نتيجه‌ به‌ تأليف‌ آثاري‌ ارجمند در رشته‌ي‌ فقه‌ و حقوق‌ و تفسير توفيق‌ يافت‌.
استاد خامنه‌اي‌ در آستانه‌ي‌ انقلاب‌اسلامي‌ به‌ عنوان‌ وكيل‌ مدافع‌ دادگستري‌، در محاكم‌ نظامي‌ فرمايشي‌ به‌ دفاع‌ از جوانان‌ زنداني‌ پرداخت‌. وي‌ از راه‌ جمعيت‌ حقوقدانان‌ ايراني‌ و كميته‌ي‌ دفاع‌ از زندانيان‌ سياسي‌ كه‌ خود از مؤسسين‌ آنها بود به‌ كمك‌ سازمانهاي‌ بين‌المللي‌ و مصاحبه‌ با جرايد دنيا، به‌ افشاگري‌ جنايات‌ رژيم‌ پهلوي‌ پرداخت‌.
بعد از پيروزي‌ انقلاب‌ با مشاهده‌ي‌ انحراف‌ در كار اين‌ جمعيت‌، از آن‌ كنار گرفت‌ و هيئت‌ مربور را منحل‌ ساخت‌.
وي‌ پس‌ از استقرار جمهوري‌ اسلامي‌ در سمتهاي‌ گوناگوني‌ انجام‌ وظيفه‌ كرده‌ است‌ كه‌ از آن‌ شمار است‌:
نماينده‌ي‌ مردم‌ مشهد در مجلس‌ خبرگان‌ قانون‌ اساسي‌، نماينده‌ي‌ نخستين‌ دوره‌ي‌ مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌ و رياست‌ گنگره‌ي‌ صدرالمتألهين‌ شيرازي‌ و... استاد خامنه‌اي‌ تاكنون‌ آثار زير را نگارش‌ نموده‌ و اكثر آنها انتشار يافته‌ است‌:
1- ترجمه‌ي‌ كتاب‌ ويژگيهاي‌ ايدئولوژي‌ - اثر سيد قطب‌،
2- خداشناسي‌ (دين‌ و دين‌ باوري‌، ج‌ 1)،
3- نبوت‌ (دين‌ و دين‌ باوري‌، ج‌ 2)،
4- بيمه‌ در حقوق‌ اسلام‌،
5- حج‌ از نگاه‌ حقوق‌ بين‌الملل‌،
6- علل‌ و صلح‌ جهاني‌،
7- ترجمه‌ي‌ تفسير الميزان‌، ج‌ 2،
8- نظام‌ مالياتي‌ اسلام‌،
9- شرح‌ و تفسير نهج‌البلاغه‌،
10- مالكيت‌ عمومي‌،
11- اقطاع‌ يا حقوق‌ تقسيم‌ اراضي‌ دولتي‌،
12- حقوق‌ زن‌،
13- حقوق‌ جزاي‌ اسلامي‌،
14- مقالات‌ حقوق‌،
15- حقوق‌ بين‌الملل‌ اسلام‌،
16- قواعد فقهي‌ براي‌ رشته‌ حقوق‌،
17- جامعه‌شناسي‌ خانواده‌،
18- تصحيح‌ و ترجمه‌ي‌ كتاب‌ المظاهر الالهية‌ و...،

Share/Save/Bookmark
نام شما

ایمیل شما
نظر شما *