۰
چهارشنبه ۲ فروردين ۱۳۸۵

سيد يحيي‌ يثربي‌

دكتر سيد يحيي‌ يثربي‌ سال‌ 1321 شمسي‌ در بخش‌ تكاب‌ آذربايجان‌ متولد شد. جهت‌ تحصيل‌ در حوزه‌ي‌ علميه‌ي‌ زنجان‌ اقامت‌ نموده‌ و بعد از تكميل‌ تحصيلات‌ اوليه‌ي‌ خود به‌ قم‌ عزيمت‌ نموده‌ و از محضر حضرات‌ آيات‌: علامه‌ طباطبايي‌، منتظري‌، سبحاني‌ استفاده‌ برد. ايشان‌ به‌ تحصيلات‌ دانشگاهي‌ هم‌ اشتغال‌ ورزيده‌ و موفق‌ به‌ اخذ دكترا در فلسفه‌ و حكمت‌ اسلامي‌ شد. آقاي‌ يثربي‌ رياست‌ دانشگاه‌ تبريز و استاد كرسي‌ فلسفه‌ و حكمت‌ اسلامي‌ است‌ و فعلاً رياست‌ دانشگاه‌ سنندج‌ را نيز بر عهده‌ دارد. از تأليفات‌ ايشان‌ مي‌توان‌، عرفان‌ نظري‌، فلسفه‌ي‌ عرفان‌، ترجمه‌ي‌ الهيات‌ نجات‌ ابن‌سينا با مقدمه‌ و تعليقات‌، مفاهيم‌ فلسفي‌ در ادبيات‌ فارسي‌ و آب‌ طربناك‌ در شرح‌ غرليات‌ حافظ‌ را نام‌ برد.
Share/Save/Bookmark
نام شما

ایمیل شما
نظر شما *


باسلام
من فارغ اتحصيل رشته برق هستم و چندي ست با خواندن كتاب قلندر و قلعه آقاي يثربي به حكمت اشراقي علاقه مند شده ام ولي با توصيه شيخ اشراق كه فلسفه بحثي را مقدمه فلسفه اشراق مي دانند
علاقمند به شركت در دوره هاي مباني فلسفه مشايي مي باشم .دوستان لطفا مرا راهنمايي كنيد.

با تشكر
جناب اقاي يثربي من از كتاب قلندر و قلعه فوق العاده لذت بردم. سپاسگذارم
جناب آقای یثربی سلام
حقیریکی از پرطرفدارترین خوانندهای کتب فلسفی و عرفانی شما هستم همچنین از درسها عرفانی شما در سایت شخصی تان استفاده های زیادی برده ام و علاقمندم در صورت تشکیل دورههای عرفان عملی توسط شما شرکت کنم . لطفا مرا راهنمایی کنید
جناب دكتر يثربي سلام عليكم
چند وقتي است دوچار شك وشبه شدم به طوري كه و شبهات يكي پشت سر ديگري بر من هجوم مي آورند و من توانايي پاسخ دادن به آنها نيستم
سوالي كه اين چند وقته ذهن منو مشغول كرده اين است:
وجود دو موجود نا محدود معقول نيست
تنها يك موجود ناحدود و بي نهايت است و آن ذات واجب الوجود است
ذات بدون صفت بي معني ست
خدا داراي صفات متعددي ست صفاتي كه هر كدام از آن ها خود نوعي موجودند
چگونه ممكن است همه صفات خداوند كه هر كدام خود موجودي نامحدود هستند(خداوند بينهايت رحيم است خداوند بينهايت تواناست خداوند بينهايت جليل است خداوند بينهايت جبار است) با هم در يك جا جمع شوند.

با تشكر
اراتمند شما احمد سواري از اهواز
89/3/12
با عرض سلام و خسته نباشید
1- فونت مطالبی که زحمت کشیده و در سایت جالب خود گذاشته اید ریز و نامناسب است که با توجه به گستردگی متون فلسفی و لزوم بذل حوصله و دقت در آنها به نظر می رسد که اگر تغییر کند هم سایت را جذابتر می کند و هم قابل استفاده تر.
2- برای علاقمندانی مثل اینجانب که رشته اصلی آنها غیر از فلسفه است چه توصیه ای دارید که اصول مقدماتی فلسفه را بطور موجز و کاربردی بیاموزند و بتوانند خود را با فکر فلسفی و فلسفیدن آشنا نمایند؟
با تشکر مجدد از شما و کلیه همکارانتان
سلام آقاي يثربي
من طلبه ام و مقاله اي در موضوع تقليد در اصول دين نوشته ام.نظراتي داده ام .10صفحه بيشتر نيست.من كس را بهتر از شما نيافتم تا نظري به او افكند.اشكالات ادبي دارد.فقط ميخواهم از نظر مفهومي اشكالاتش را بگوييد.
جدا شرمنده.
جواب مثبت را به جيميلم بفرستيد تا مقاله را برايتان ارسال نمايم.
با تشكر